Vodítko – ako ho chápe pes

Som Hugo, senecký jazvečík. Mám 5 rokov a odmalička som vedený tak, že viem, kam patrím a čo sa patrí. Mám rád psíkov aj malé detičky.

Dnes som bol však opäť témou. Zuzke, mojej gazdinke vynadal nervózny pán so psíkom na vodítku, aby si ma priviazala tiež. Nemám rád vodítko a preto vám chcem niečo napísať.

Áno, mal by som byť na vodítku. Aj viem chodiť na vodítku. Keď treba. Keď sa ponáhľame a musím držať krok, alebo je nejaká vypätá situácia. Zuzka má vždy so sebou vodítko.

Nie, nepáči sa mi to. Som zviera, ktoré sa naučilo správne sa chovať, keď sa stretne s ľudmi, s malými detičkami alebo inými psíkmi. Dokonca som dostal promačkovskú výchovu – síce sa rád za nimi rozbehnem, ale nechcem im ublížiť a hlavne rád poslúchnem, takže sa vždy po pár metroch vrátim a pokračujeme v ceste.

Každý deň chodím do práce – minimálne 4x spravím cestu z domu do ateliéru. Som naučený chodiť cez cestu a čakať pred obchodom alebo bankou. Poslušne, bez štekania.

Dnes sme sa stretli s jedným psíkom. Podišiel som k nemu a on bol rád tiež. Začal mávať s chvostom a začali sme sa oňuchávať. Volal som ho do hry, aby sme spolu pobežali – avšak v tom momente zistil majiteľ toho psíka, že som tam a zľakol sa. Začal toho psíka ťahať za obojok a na mňa začal kričať. V tom momente sa ten psík zmenil. Vyceril na mňa zuby a išla z neho taká čudná vôňa. Vôňa strachu, neistoty a chcel zaútočiť.

No – to sa mi už nepáčilo, tak som aj ja začal štekať a točiť sa okolo neho. Zuzka zakričala – nechaj psíka – a hneď som od neho aj odišiel. Nemám rád psíkov, ktorí sa chcú biť.

Pre nás psíkov je vodítko v takejto situácii predĺžená ruka našich pánov. Je to spojenie, cez ktoré prúdi aj ich vlastná neistota a zároveň cítime súdržnosť. Nabádanie na ochranu, podporu v boji.

Občas sa stane, že pocítime falošnú sebaistotu a zareagujeme inak ako sme chceli. Keď je majiteľ vystrašený, tak ho budeme aj brániť. Proti komukoľvek.

Preto vás prosím – dajte nám trochu života aj na vodítku. Keď sa stretneme s inými psíkmi, nezačnite nás ťahať na vodítkach, lebo si to vysvetľujeme inak ako vy, ľudia. Ďakujem!


Veľmi sa mi páči iniciatíva Žltá mašľa. Ak máte nekontaktného psíka, ktorý sa nemôže hrať, dajte mu nejaký žltý doplnok:

Autor: Jazvečík Hugo
https://www.facebook.com/JazvecikHugo/