Prečo som na poslednú chvíľu zmenila názor, koho budem voliť.

Som kresťanka, maďarskej národnosti a predvolebné obdobie pre nás, ktorí chceme ísť voliť, je “kríž”. Najprv Menyhárt, potom keď sa vzdal v prospech Mistríka, tak Mistrík, keď sa vzdal Mistrík, tak teraz na základe našich kresťanských hodnôt Mikloško. Apel z každej strany.

Jeden kňaz nadáva na hentoho kandidáta, druhý doporučuje buldozéra… No neviem. Úplny chaos, nejednota. Možno len vidia dobro v istom kandidátovi – však majú celý život povinnosť odpúšťať a veriť dobrým úmyslom.

Ale ja chcem voliť Čaputovú. Je to baba, ktorá má správne narastenú hubu, je mi sympatická – aj keď jej príjmy, vzťahy a neznáma politická minulosť niekto nemusí vedieť stráviť – nelámem nad ňou palicu. Však konečne zmena…

Avšak je tu niečo, o čom sa nehovorí. Tí, ktorí nejdú voliť, lebo nie je koho, prosím, nech zavrú okno prehliadača, lebo toto, čo teraz napíšem, isto nepochopia. K pochopeniu totiž samotnej dôležitosti voľby treba určité IQ, k tomu, čo teraz napíšem ešte niečo viac. Niektorí ľudia – aj nekresťania – to majú a ja toto „niečo“ mám tiež.

Je to napojenie sa na vibrácie vlastného bytia a univerza. Znie to veľmi ezotericky, ale mohli by sme to nazvať aj kontaktom s Bohom a prácou so svojím svedomím. Najväčšie problémy majú ľudia vždy kvôli tomu, že nepočúvajú tieto hlasy, ktoré vedia, čo je správne.

A preto ma začalo žrať, či dať hlas kresťanskému kandidátovi bez afér, ktorý je možno trochu starý a pomalý, ale zato má dlhoročné skúsenosti a vieme, že nás neprekvapí.

Ale má len málo percent!

Zobrala by som na svedomie, aby sa kvôli tomu, že nebudeme v prvom kole taktizovať, dostanú sa tam neželaní kandidáti a budeme si opäť vyberať menšie zlo? No nezoberiem, musím si to v hlave dať opäť do poriadku a počúvať logiku.

A zase sa ozvalo vnútro, zarezonovalo na minútový Facebook prípevok biskupa Jozefa Haľka. Možno predsa by som mala počúvať niečo iné ako hlavu.

A tak to išlo stále dokola. Čaputová / Mikloško / Čaputová / Mikl….. kamaráti si už možno mysleli o mne, že som padla na hlavu – až mi dnes napadla myšlienka – ktorú používam dosť často – spýtať sa môjho najlepšieho kamaráta – BOHA. On ma vedie, zahŕňa všetkým, čo potrebujem. Vybavuje za mňa a uhladzuje dopady mojej lenivosti, koná zázraky, vytvára “náhody”, ktoré zapadajú do seba. Má plnú moju dôveru a keby som od neho dostala akékoľvek vnuknutie, príjmem. Lebo viem, že aj keď možno vyzerá na prvý pohľad čudne, strašidelne, nepochopiteľne, po prijatí bude jeho dar oveľa väčší, než si len viem predstaviť.

A preto, som otvorila Bibliu. Keď ste sa dočítali až sem, tak som veľmi rada a keď nemáte vzťah k Biblii, tak len jedna poznámka: prihovára sa jazykom spred 2 tisíc rokov – preto sú vyjadrovacie nástroje niekedy zvláštne, niektoré veci ani nemohli pomenovať (napríklad také čipovanie ľudí je tam popisované ako známka na ľavom predlaktí…) Ale každopádne vždy tam nájdete barličku, ktorá vás navedie na nové myšlienky a dáva nám zrkadlo bez závoja. Odhaľuje naše najhlbšie vnútro.

Pred otvorením som sa stíšila a poprosila som Boha, aby ma usmernil, aby mi dal konečne pokoj v srdci a múdrosť správne sa rozhodnúť – a otvorila som. Hneď, kam padlo moje oko, bolo veľké číslo a začala som čítať (uvádzam ekumenický preklad Biblie):

Ovocie múdrosti (Príslovia, 2)

1 Syn môj, ak prijmeš moje výroky, ak budeš zachovávať moje prikázania 2 a napínať ucho za múdrosťou, prikláňať svoje srdce za rozumnosťou, 3 keď budeš prosiť o rozum, hlasne sa dovolávať rozumnosti, 4 ak ju budeš hľadať ako striebro a sliediť za ňou ako za skrytými pokladmi,5 potom porozumieš bázni pred Hospodinom a nájdeš Božie poznanie. 6 Hospodin totiž dáva múdrosť a z jeho úst vychádza poznanie a rozumnosť. 7 Poskytne pomoc statočným, bude štítom tým, čo konajú čestne, 8 ustráži chodníky práva a bude dohliadať na cestu zbožných. 9 Potom porozumieš spravodlivosti a právu, statočnosti a všetkému, čo vedie k dobru, 10 lebo múdrosť ti vojde do srdca a poznanie ti oblaží dušu. 11 Rozvaha bude nad tebou bdieť a rozumnosť ťa bude strážiť, 12 aby ťa uchránila od zlej cesty, od človeka, čo vraví zvrátenosti. 13 Od tých, čo zanechali priame chodníky a vykročili na temné cesty, 14 čo sa tešia z konania zla a radostne jasajú nad najhoršími zvrátenosťami. 15 Od tých, ktorých cesty sú pokrivené a krivolaké sú ich chodníky; 16zachráni ťa od cudzej ženy a od cudzinky s líškavými rečami, 17 ktorá zanechala priateľa svojej mladosti a zabudla na zmluvu svojho Boha. 18 Jej dom sa nakláňa k smrti, jej cesty vedú k duchom mŕtvych. 19 Nevráti sa nikto z tých, čo zašli k nej, nevkročia viac na chodníky života. 20 Preto sa uberaj cestou dobrých a drž sa chodníka spravodlivých. 21 Veď len statoční budú bývať v krajine a bezúhonní v nej zostanú, 22 no bezbožníci budú vyťatí z krajiny a neverní budú z nej vykorenení.

Záver

Verím v Boha všemohúceho, naozaj všemohúceho, ktorý je všade, ktorý pre mňa chce dobre, najlepšie na tomto svete. Keďže mi v Biblii nemôže “jemne” naznačiť niečo, tak si dnes pre mňa vybral túto stať. Je taká, aby som si vyvodila to, čo potrebujem vyvodiť. Napríklad návod, koho mám voliť – podľa MOJICH myšlienkových pochodov a svedomia. Preto vhodím do volebnej urny hlas pre Mikloška.

A ostatné je už na Bohu. Lebo on vie, prečo mi toto dnes poslal.

Priala by som si, keby v druhom kole sa stretli Čaputová s Mikloškom. Znamenalo by to, že to naše Slovensko nezabudlo na frašky, klamstvá, vraždy, mafiánske spôsoby a iné bonbóniky, ktoré sa v posledných rokoch stali. Pán Boh nám k tomu pomáhaj.

Hentá nie je normálna!

Ak si myslíte, že toto je blbosť, tak skúste akúkoľvek knihu otvoriť napríklad na 73. strane. Podarí sa Vám? V Biblii (tá moja má 1920 strán) sú state o láske, popisy historických bitiek a rodových postupností… Ale dnes sa rozhodla otvoriť sa práve tu.

Príjemné pokusy prajem a ak sa Vám podarí náš experiment so 73. stranou, ozvite sa mi, pozývam na kávu.

zuzaoros@gm@il.com


Zopár doplnení z komentárov na Facebooku a Messenger správ:

  • Dokonalý kandidát neexistuje.
  • Prepáčte mi moje rozhodnutie, ale myslím si, že rozhodnúť sa podľa svedomia je to najdôležitejšie. Aj keď možno nie je pre niekoho pochopiteľné, fyzické procesy v tele (choroby) sa nabaľujú na činy, ktoré nie sú v súlade s vnútrom. A preto som sa rozhodla takto. Je to môj príbeh a moje rozhodnutie. Som rada, že som sa zbavila dilemy.
  • Neobstojí ani téza, že môžeš ovplyvňovať aj Bibliu, kde sa má otvoriť, podľa toho, akú odpoveď očakávaš. Totiž som očakávala, že ma uistí vo voľbe Čaputovej. Chcela som, aby vo mne utíšila vnútorný boj.
  • Neotvárajte Bibliu na základe mojich skúseností s ňou – nie je to veštecká kniha. Bez dôvery a viery je to len hŕba papierov a bezolovnatej farby.
  • Veríte, či nie, táto stať z Biblie bola pre mňa novinkou. Nepoznám Bibliu až tak, aby som odcitovala verše, nespoznávam ich súradnice. Nečítam ju ako detektívku, stranu po strane. A hlavne pred rokom by mi táto časť povedala úplne iné posolstvo.