Nebuďte hlúpi, klikajte s rozumom

Tonko dostal e-mail v angličtine a keďže zodpovednou vedúcou pre IT v našej dvojosobovej firmičke som ja, tak ma hneď volal zistiť, o čo ide.

„Niečo asi chcú ohľadne môjho novozaloženého PayPal konta.“

„STOP!“ Zavelila som. „Nikam neklikaj!“

Nižšie nájdete printscreen obrazovky z mailu, v ktorom od Vás mámia prístupy k vášmu Paypal kontu. V maile vám popíšu, že zaregistrovali nezvyčajné transakcie na kreditnej karte, ktorá je spojená s Vaším Paypal kontom. Pridajú ešte pekne nejaké referenčné číslo a uistia Vás, že je to posledná výzva prihlásiť sa do Paypalu… bla bla bla….

Dole modrým: Kliknite sem pre aktualizovanie vášho konta.

Ale pozor! Akonáhle kliknete a prihlásite sa – aj keď stránka bude vyzerať ako stránka PayPalu – phishingová spoločnosť už bude mať prístup k vášmu PayPal kontu a bude si odtiaľ sťahovať peniaze kedy a koľko chce. A to asi nikto nechce.

Všimnite si odosielateľa mailu. Žiaden Paypal, dokonca ten mail v kvačkách, sa dá nastaviť ľubovolne. V skutočnosti tento mail prišiel z nejakého support.co.uk@novologic.net.

Keď otvoríte nejaký link, tak v dôveryhodných certifikátoch je aj názov spoločnosti pri ikonke zámku. Okrem toho v prvej sekcii www adresy je len základná stránka spoločnosti. V prípade Paypalu paypal.com/ – aj s lomítkom. Ak náhodou stránka vyzerá takto: paypal.hocico.com/  alebo akokoľvek paypal.com je spojené s nejakými inými slovami, radšej sa zastavte a spýtajte sa niekoho, kto sa v tom vyzná.

Je to podobne aj pri našich slovenských bankách. Pozrite si príklady a buďte ostražití. Nenechajte sa oklamať!