Keď sa kamarátiš so stredovekými svätcami…

Kde je? Niekde som stratila náušničku, ktorá je na fotke. Prichádzali sme domov z vianočnej omše a v predsieni pri zrkadle som si všimla, že mám v ušku len jednu náušničku. Nebola drahá. Ale predsa. Mala som ich rada. Napriek tomu, že je to bižutéria a dokonca prevádzkujeme bižutérne štúdio, kde si môžem vyrobiť akýkoľvek šperk, bolo mi jej ľúto. Na Nový rok sme išli opäť do kostola. Pri našej lavičke si Tonko všimol strieborný motýlik – zarážku na napichovačku. S radosťou mi ho ukazoval, že aha – možno nájdeme tvoju náušničku. Pozerali sme všade naokolo, či ju niekto nedal na nejaké viditeľné miesto, ale márne. Na druhý deň som išla do obchodu a v aute pri stredovej konzole zrazu – vystavené ako v klenotníctve – sa ligotal môj stratený šperk.  Tak som si pomyslela:

Svätý Antoníček, však som Ti ani „nezavolala“ a Ty vieš, čo som stratila! Ďakujem!

Áno. Svätý Anton. Ten už sa posnažil naozaj veľakrát a “vystavil” na obdiv stratené veci na miestach, kde sme ich už veľakrát hľadali. Len tak. A pomohol nie len nám. Moja maminka kedysi dávno stratila zásnubný prsteň. Keďže naposledy, čo si pamätala, že ho mala na ruke,  dávala niečo do ukladacieho priestoru pod posteľou, tak aj tam spravila pekný vietor a všetko pozrela. Prsteň sa nenašiel. Pomodlila sa k Svätému Antonovi a keď to išla ešte raz pozrieť, tak keď vytiahla zásuvku pod posteľou, na vrchu, na kôpke papierov sa na ňu jej zásnubný prsteň usmieval. Pamätám si túto maminu príhodu a odmalička som sa silno kamarátila s patrónom stratených vecí. Veľakrát pomohol. Vlastne vždy. Až natoľko som si ho obľúbila, že som sa ako mladá dievka k nemu takto modlila:

Svätý Anton, priateľ môj. Nič som nestratila ale mohol by si mi pomôcť niečo nájsť. A to muža, ktorý by ma mal rád.

A tak mi do cesty priviedol muža, ktorý ma už 18 rokov má rád. Ale svätec pridal k nemu ešte jeden malý balíček humoru. V ňom bolo meno muža: volá sa Anton. A občas mám pocit, že je svätec.

Na koniec malá poznámka: keby ste chceli prísť do nášho bižutérneho ateliéru a vyskúšať tvorenie, kontaktujte nás na 0904 610 770 alebo si pozrite náš web: www.beyou.sk.

BeYou.sk – Bižutérny a brašnársky ateliér v Senci