Grafický dizajnér v kníhkupectve

Áno, áno a áno. Milujem vôňu nových kníh, tlačovej farby a knihárskych lepidiel. 🙂 A aj písmenká, farby. Aj staré knihy, aj nové knihy – samozrejme podľa obsahu. Ale vôjsť pred Vianocami do kníhkupectva s tým, že človek si “môže” dovoliť trochu viac bez výčitiek – to je dobrý pocit.

Dnes som si nechcene dopriala úplne rozbitý deň a keď už bol taký rozbitý, tak prečo sa nezastaviť v kníhkupectve po ceste do ateliéru. Prinášam zopár postrehov, ktoré som našla v Senci v kníhkupectve Panta (pri Hoteli Nostalgia na Lichnerovej, kníhkupectvo na poschodí). Niektoré úžasné knižky pribudli do našej knižnice, niektoré ostali na poličkách a čakajú na svojich majiteľov.

Červenou to zvýrazni!

Hneď na začiatku by som spomenula, prečo som vytiahla svoj mobil so strašným foťákom (a aj špinavým objektívom) v kníhkupectve. Ako u všetkých dizajnérov, aj u mňa sa prejavujú kožné a psychické ťažkosti a začne ma svrbieť dokonca aj mozog, keď vidím ako niekto má zafixovanú predstavu o červenej farbe ako výraznej. Prikladám ukážku, prečo to nefunguje. Pre čitateľnosť je vždy dôležitý kontrast. Preto na okno nikdy nedávajte červenú fóliu lebo dopadne vaša snaha zvýrazniť niečo podobne ako chrbát modrej knižky v strede obrázku. Uznáte, že mám pravdu… ale našla som aj zopár super knižiek, tak prinášam malý report.

Messi

Ako prvé som si do ruky zobrala knižku pre mladých futbalistov o Lionelovi Messim od maďarských autorov Zalána Bodnára a ilustrátora Gyulu Németh. Vzala som si ju do rúk kvôli (predpokladám digitálnym) maľbám. Knižka bola síce po česky, ale babička sediaca na obláčiku v nebíčku, ktorá sleduje každý zápas svojho vnúčika ma dojala. Prelistovala som ju celú a fakt je to parádna práca. Autorom gratulujem!

Hejt náš každodenný

Na tento typ publikácií mám ťažké srdce, aj keď poznám veľa ľudí, ktorí po nich pištia. Nerozumiem im. Keď som mala 15 rokov, začala som si písať denník Nespravodlivostí. Mali tam byť “vykričané” neprávosti voči mne páchané rodinnými príslušníkmi. Pamätám si, prvý bol o kabáte. Napísala som svoje dôvody, prečo som čo robila a ako to bolo pochopené. Po prvých pár zápiskoch som poľavila a prestala som si zapisovať. Denník zapadol prachom a po pár rokoch som ho našla. A všetko sa mi vynorilo z pamäte. Zabudnuté krivdy a hnev. Vtedy som sa rozhodla tento denník roztrhať a zabudnúť na všetko v ňom. A naozaj si nepamätám, o čom som tam ďalej písala. Pustila som to. Do smetí nešiel len zošit, ale aj krivda a hnev. Bolo to moje rozhodnutie. Nechcela som znovu pocítiť ten zlý pocit o pár rokov, keby sa denník opäť vynoril.

Tento Hejterský denník viem akceptovať len v jedinom prípade. Ak si to zapisujete pre seba a tým si dokážete svoju hejterskú potrebu uspokojiť a nevylievate to na všetkých okolo. Ak sa to niekomu páči, nech sa ľúbi ale varujem, je to zdraviu škodlivé!

Ilustrované atlasy od Maja Säfströmová

Prenádherná umelecko-vzdelavacia publikácia plná zaujímavých faktov a úžasných kresbičiek. Ako napísala aj Drominička (našla som jej recenziu na webe – link nižšie): „Už len na dotyk je táto knižka iná“. Veľmi príjemná. A aj zábavná. Vedeli ste napríklad, že včely nikdy nespia? Viac sa dočítate na spomínanej stránke: https://drominickacita.sk/2018/10/09/ilustrovany-atlas-neuveritelnych-faktov-o-zvieratach-maja-safstromova/ Ak si chcete nahliadnuť do knižky, vygooglite názov, nájdete viac ukážok z knižky.

Reč ikon

Tak táto knižka je must-have pre dizajnérov. Autori jasne vysvetľujú postup pri tvorbe ikon (a trochu aj logotypov) od nápadu až po dokonalú realizáciu. Uvádzajú prvotné skice aj medziverzie s komentárom. Už sa na ňu fakt teším!

Červenou to zvýrazni! Opäť.

A keď som už frflala na začiatku, tak rada by som článoček ukončila práve zbierkou čností a hriechov grafických dizajnérov: 365 prikázaní grafického designu. V krátkych ukážkach vysvetľuje a poukazuje na chyby v tematikách ako je písmo, zalamovacie princípy, rozloženie, farba, obrázky a grafika, realizačné chyby pri tlači, ale dáva aj praktické rady dizajnérom: napríklad faktúrovanie pravidelne a včas. Sme totiž – ako píše kniha: nachylní hodinu si vyberať písmo ale zabúdame na bubáky, ktoré celý chod firmy zabezpečujú. Tak teda končím a lúčim sa, idem si zapnúť fakturačný program.

Prajem krásne čítanie!

Zuzana Oros
Grafická dizajnérka
www.orflex.sk
www.fb.com/orflex